Krypto peňaženky pre BTC a USDT

Najlepšie kryptopeňaženky pre Bitcoin a Tether na Slovensku

Kryptomeny v praxi

Základy a výhody ERC-20 tokenov – Úvod do porozumenia

Ak ste niekedy počuli o kryptomenách, určite ste sa stretli s pojmom ERC-20 tokeny. Čo to však presne znamená a čo sú to zač? ERC-20 sa vzťahuje na špecifický typ tokenov, ktorý využíva sieť Ethereum na ich prevod a uchovávanie. Zvukovo vám môžu ERC-20 tokeny znieť neznámo, no v skutočnosti sú dôležitou súčasťou kryptomenového priemyslu.

Skutočnosť, že ERC-20 tokeny fungujú na sieti Ethereum, znamená, že majú veľmi konkrétne vlastnosti a možnosti. Napríklad umožňujú používateľom vytvoriť vlastné tokeny a spravovať ich účty. ERC-20 špecifikuje, ako by tieto tokeny malo fungovať a aké funkcie majú ponúkať. V skratke, hovoríme tu o tokenoch, ktoré bežný používateľ Ethereum môže využívať na prevod hodnoty a ďalšie operácie.

Ak ste sa niekedy zaujímali o investovanie do kryptomeny, pravdepodobne už poznáte Bitcoin a Ethereum ako najznámejšie kryptomeny. No ERC-20 tokeny sú niečo iné. Tento štandard tokenov bol vytvorený práve pre rýchlejšie a jednoduchšie vydávanie nových tokenov na blockchainovú sieť Ethereum. Táto možnosť môže byť veľmi atraktívna pre spoločnosti, ktoré chcú ponúkať svoje vlastné tokeny a využívať ich na financovanie projektov alebo na iné účely.

Keďže ERC-20 tokeny fungujú na sieti Ethereum, majú však tiež veľký potenciál a výhody v porovnaní s konvenčnými menami. Napríklad, keď používateľ prevádza ERC-20 tokeny z jedného účtu na druhý, nemusíte sa obávať o drahé poplatky a oneskorenia, ktoré by ste mohli čakať pri prevode tradičných mien. Vďaka decentralizácii a rýchlosti Ethereum siete, prevod ERC-20 tokenov môže byť rýchly a efektívny.

Preto, ak sa chcete naučiť viac o ERC-20 tokenoch a o tom, ako práve túto technológiu využívať vo svojom projekte, je dôležité mať dobré porozumenie ich základov a výhod. Či už ste investičným nadšencom alebo vývojárom aplikácií, tento štandard tokenov vám ponúka nespočetné príležitosti. Ak vlastníte kryptomenu alebo token, je tiež dôležité mať pomoc prístupných nástrojov na uchovávanie vašej digitálnej meny. Jedným z najlepších riešení pre bezpečné uchovávanie je používanie Cropty – moderného a bezpečného kryptomenového klientskeho softvéru. Pre viac informácií a bezplatné sťahovanie navštívte https://www.cropty.io.

Funkcie ERC-20 tokenov

ERC-20 tokeny sú druhom digitálnych aktivít, ktoré fungujú na platforme Ethereum. Majú niekoľko kľúčových funkcií, vrátane prenosov, vydávania a sledovania zostatkov.

Jednou z hlavných funkcií ERC-20 tokenov je možnosť prenášať ich medzi rôznymi účastníkmi siete. Tieto prenosy môžu byť vykonané pomocou smart kontraktov a zabezpečujú rýchlu a bezpečnú výmenu tokenov medzi používateľmi.

Ďalšou dôležitou funkciou je možnosť vydávať nové ERC-20 tokeny. To znamená, že vývojári môžu vytvárať nové tokeny na základe špecifikácií ERC-20 a používať ich na vlastné účely ako forma komodít alebo ich distribuovať medzi používateľov.

Pole „totalSupply“ je ďalšou kľúčovou funkciou, ktorá ukazuje celkový počet vydávaných tokenov. Toto pole umožňuje vývojárom sledovať a kontrolovať množstvo tokenov v obehu.

ERC-20 tokeny tiež podporujú špeciálne funkcie ako nastavovanie limitov pre transakcie a vyplácanie zostatkov. Vďaka týmto funkciám môžu vývojári kontrolovať, či sú transakcie vykonané úspešne a či sú dostupné dostatočné finančné prostriedky na ich vykonanie.

ERC-20 tokeny môžu byť použité v rôznych prípadoch, ako napríklad v inteligentných kontraktov a decentralizovaných aplikáciách (dApps). Tieto tokeny môžu byť tiež použité ako preplatkové prostriedky alebo majú určitú hodnotu. Sú veľmi podobné iným digitálnym menám, ako je napríklad Ethereum, avšak ponúkajú zlepšenia v oblasti fungibility a obmedzení.

Celkovo funkcie ERC-20 tokenov ponúkajú vývojárom a používateľom platformy Ethereum široké možnosti a výhody pri vývoji a využívaní digitálnych aktív.

transferFrom

Metóda transferFrom je jednou z funkcií ERC-20 protokolu, ktorá umožňuje digitálnym tokenom, ktoré sú vytvorené pomocou Ethereum blockchainu, prenášať sa medzi rôznymi účtami. Táto funkcia je dôležitá pre tokeny ERC-20, pretože umožňuje flexibilitu a pohodlnosť pri obchodovaní a transferoch digitálnych aktív.

Kým metóda transfer slúži pre jednoduchý prenos tokenov medzi dvoma účtami, metóda transferFrom poskytuje rozšírenú funkcionalitu. Jej cieľom je umožniť jednému užívateľovi (tzv. autorizovanému spoločníkovi) prenášať tokeny z účtu iného užívateľa, ak je to povolené v súlade s povoleniami a obmedzeniami nastavenými majiteľom daného účtu.

Toto je veľmi užitočné v prípadoch, keď užívateľ chce umožniť nejakej aplikácii alebo službe prístup ku svojim tokenom a umožniť im spravovať ich v jeho mene, napríklad pri obchodovaní na burze, ťažbe, alebo pri poskytovaní rôznych dopytovaných služieb.

Funkcia transferFrom sa volá pomocou smart kontraktu a vyžaduje tri argumenty: účet odosielateľa tokenov, účet príjemcu tokenov a počet tokenov na prenos. Táto funkcia kontroluje, či odosielateľ skutočne vlastní požadované množstvo tokenov a či je oprávnený k ich prenosu. Taktiež odčerpáva požadované množstvo tokenov z účtu odosielateľa a pridáva ich do účtu príjemcu.

– balanceOf

Funkcia balanceOf je jednou zo základných funkcií, ktoré sú prítomné v ERC-20 tokenoch. Táto funkcia slúži na overenie zostatku určitého používateľa v tokenovej sieti. Keď niekto použije túto funkciu, môže sa dozvedieť, koľko tokenov má určitý používateľ na svojom účte.

Odosielanie tokenov (funkcie transfer) si vyžaduje vedieť, koľko tokenov daný používateľ vlastní, aby sa uistil, že má dostatok zdrojov na uskutočnenie transakcie. Preto je nevyhnutné použiť funkciu balanceOf pred vykonaním prenosu tokenov.

Veľa tokenových sietí má tisíce používateľov s rôznymi zostatkami na svojich účtoch. Funkcia balanceOf pomáha týmto sietiam zabezpečiť správne vykonanie transakcií, výpočet zostatkov na účtoch a sledovanie tokenov v obehu.

ERC-20 tokeny sú digitálne aktíva, ktoré majú byť využívané ako prostriedok prenosu hodnoty medzi používateľmi. Aj keď často súvisia s blockchainovými sietami, môžu byť úspešne použité aj mimo neho. Toto otvára dvere pre rôzne aplikácie, ktoré používajú tieto tokeny pre špecifické účely. Funkcia balanceOf umožňuje týmto aplikáciám overovať stavy účtov a vykonávať transakcie, ak je to potrebné.

Ak napríklad partner v kryptomenovej burze chce overiť zostatok ostatného účastníka v sieti, môže použiť funkciu balanceOf. Pomocou tejto funkcie môže určiť, koľko tokenov je k dispozícii na danom účte a následne rozhodnúť o priebehu transakcie.

Funkcia balanceOf sa často využíva aj v spojení s inými rozhraniami, napríklad transferFrom, ktorá umožňuje prenos tokenov z účtu jedného používateľa na účet iného. V takom prípade je nevyhnuté zistiť dostupné zdroje pred vykonaním transakcie.

Pre ERC-20 tokeny a všetky dátové kontrakty je dôležité mať efektívne a spoľahlivé spôsoby na overenie zostatkov účtov. Funkcia balanceOf poskytuje túto možnosť a pomáha zvyšovať použiteľnosť týchto tokenov v rôznych oblastiach, vrátane finančných služieb, digitálnych identít a obchodu.

Povolenie (approve)

Povolenie (approve) je dôležitá funkcia inteligentných zmlúv, ako napríklad ERC-20 tokeny, vzniknutá na základe myšlienok Vitalika Buterina. Táto iniciatíva umožnila kontaktom na blokovej reťazi Ethereum mať pomerne jednoduchý spôsob schválenia adresy ktoré môže prevádzať ich tokeny. Povolenie implementáciou umožnuje určeným adresám prevádzku tokenov, aby na ne krypto burzy mohli previedť svoje tokeny. Týmto spôsobom sa otvárajú dvere čoraz viac vývojárom na vytváranie vlastných tokenov pre rôzne odvetvia, ako napríklad pri predplatných alebo akciách. Keď niekto požiada o povolenie, táto funkcia kontroluje, že tokeny sú dostupné pre prevod, a potom sa táto transakcia zavedie a zapíše sa na blokovej reťazi Ethereum.

ERC-20 tokeny boli jedným z prvých a najbežnejších typov tokenov vydaných na blokovej reťazi Ethereum. Videli sme už niekoľko podobných štandardov tokenov, ako napríklad non-fungible tokeny (NFT). Povolenie je však najviac používanou a najuznávanejšou funkciou v rámci týchto smart contracts. Aj keď existuje viac než dvadsať typov ERC-20 tokenov, povolenie je často jedným z hlavných dôvodov, prečo niekto chce vytvoriť svoj vlastný token. Toto povolenie je skutočne silným nástrojom na vytvorenie špecifických pravidiel pre prevod tokenov.

Pri vytváraní povolenia treba vziať do úvahy adresy a poslať ich na spracovanie smart contractu, ktorý ich kontroluje. Funkcia approve vráti pravdivostnú hodnotu (bool), čo znamená, že v prípade odobrenia prevodu to vráti true, inak vráti false. Týmto spôsobom sa posielateľovi poskytuje možnosť overiť stav povolenia a zaregistrovať udalosť o povolení, pokiaľ si to želá. Preto povolenie poskytuje vývojárom všetky nástroje, ktoré potrebujú pre vytvorenie vyššie uvedených udalostí, vrátane funkcií, ako je napríklad _owner, balanceOf a transfer. Takže povolenie je kľúčovou súčasťou implementácie ERC-20 tokenov a prispieva k usnadneniu transakcií a prenosu tokenov.

Napokon, povolenie je dôležitou súčasťou v dnešnej blokovej reťazi, pretože poskytuje širokú škálu služieb pre vývojárov a umožňuje im vytvárať a ponúkať rôzne tokeny a ich funkcie. Medzi najčastejšie používané služby patria výmeny, ako napríklad Binance Academy Tokens, ktoré majú vysokú hodnotu. S implementáciou povolenia bol proces transakcií a prevodov tokenov značne zjednodušený, čo priťahuje väčší počet používateľov a prispieva k rozvoju celého odvetvia v blokovej reťazi Ethereum.

Voliteľné funkcie

Ethereum smart kontrakty podporujú rôzne voliteľné funkcie pre ERC-20 tokeny, ktoré môžu byť implementované v kontrakte v závislosti od konkrétnych potrieb a požiadaviek. Tieto funkcie sú voliteľné, pretože nie sú súčasťou základného ERC-20 štandardu, ale môžu byť pridané na základe žiadosti a schválenia vývojára tokenov.

Jedným z príkladov takejto voliteľnej funkcie je „approve“, ktorá umožňuje užívateľom tokenov autorizovať iné adresy na prevod určitého množstva tokenov z ich účtu. Táto funkcia je užitočná v prípade, keď chcete napríklad umožniť iným smart kontraktom alebo aplikáciám získať prístup k vašim tokenom a vykonať transakcie v mene vašej adresy.

Druhou voliteľnou funkciou je „allowance“, ktorá umožňuje používateľom tokenov stanoviť limit pre určitú adresu, ako veľa tokenov môže transferovať z ich účtu. Táto funkcia je užitočná v prípade, keď chcete obmedziť množstvo tokenov, ktoré môže iná adresa previesť z vášho účtu.

Niektoré ďalšie voliteľné funkcie zahŕňajú „balanceOf“, ktorá vráti aktuálny zostatok tokenov pre určitú adresu, a „totalSupply“, ktorá vráti celkový počet tokenov v obehu. Tieto funkcie vám umožňujú sledovať a spravovať distribúciu a použitie tokenov vo vašej sieti.

Voliteľné funkcie ERC-20 tokenov sú dôležité pre vývojársku komunitu a ktorýkoľvek vývojár Ethereum chce vytvoriť nový token, môže si vybrať, či implementuje tieto funkcie do svojho kontraktu alebo nie. Tieto funkcie umožňujú väčšiu flexibilitu vývojárom, aby prispôsobili tokeny podľa svojich potrieb a poskytli viac možností pre používateľov a aplikácie v decentralizovanom ekosystéme Ethereum.

totalSupply

V kontexte témy „Základy a výhody ERC-20 tokenov: Úvod“ je funkcia totalSupply jedna z najdôležitejších premenných pre ERC-20 tokeny. totalSupply slúži na určenie celkového množstva tokenov, ktoré sú k dispozícii v danom dátovom typu ERC-20. Úspech tohto prístupu spočíva v tom, že každý používateľ môže žiadať o svoje prostriedky z blockchainu a stiahnuť ich do svojho vlastného systému.

totalSupply je dôležitým atribútom pre tokeny ERC-20, pretože určuje maximálny limit tokenov v dátovom type. Používatelia môžu stiahnuť tokeny alebo „odstúpiť“ z nich, čo potom ovplyvní celkový stav tohto zdroja. Môžu tak uložiť hodnotu tokenov, ktorú vlastnia, alebo ich dokonca preniesť iným osobám alebo organizáciám.

Vo všeobecnosti totalSupply funguje tak, že každý typ ERC-20 tokenu má svoju špecifickú hodnotu celkového zásobovania, ktoré môže byť napríklad výpočtom hodnoty tokenov v špecifickom odbore, ako napríklad predplatné na výmenu iných kryptomien alebo existujúcich odborov alebo iných fungibilných aktív. Počet tokenov v totalSupply môže byť obmedzený a môže byť vystavený aj iným atribútom alebo typom menových a peňažných hodnôt, ktoré špecifikuje každý dátový typ. Táto premenná je navyše flexibilná a priateľská pre vývojárov, aby ju mohli prispôsobiť určitým potrebám, aké majú.

Existuje niekoľko štandardov a konvencií, ako používať totalSupply v rámci ERC-20 tokenov. Jednou z najznámejších štandardov je Ethereum Blockchain, ktorý prijíma totalSupply ako stĺpec pre každý token typu ERC-20. Tým sa zabezpečuje rovnosť a jednotnosť medzi všetkými tokenmi, ktoré boli vytvorené na platforme Ethereum. Okrem toho, väčšina ERC-20 tokenov, ako napríklad BUSD (Binance USD), používajú totalSupply na stanovenie maximálneho počtu tokenov, ktoré môžu byť v obehu.

Stručná rekapitulácia o ethereum tokenoch

Ethereum je jednou z vedúcich blockchain platforiem, ktoré umožňujú vytváranie a posielanie vlastných tokenov. Tokeny na platforme Ethereum sa nazývajú ERC-20 tokeny a boli vytvorené s cieľom stanoviť jednotné štandardy pre tokeny na Ethereum blockchain-e.

ERC-20 štandard je veľmi dôležitý, pretože umožňuje jednotný spôsob práce a komunikácie medzi rôznymi tokenmi na Ethereum sieti. Tieto tokeny môžu byť prenášané medzi používateľmi rovnakým spôsobom ako kryptomeny.

ERC-20 tokeny majú mnoho výhod. Jednou z nich je schopnosť ľahko a jednoducho vytvárať vlastné tokeny pre rôzne účely, či už ide o crowdfunding, investovanie alebo poskytovanie rôznych služieb a produktov. Ďalšou výhodou je, že ERC-20 tokeny môžu byť zaradené na kryptoburze a obchodovať s nimi. To dáva investorom ľahký prístup k tokenom a možnosť získavať zisk.

Ethereum blockchain je užitočný nástroj pre tých, ktorí chcú mať kontrolu nad svojimi financiami a investovať do inovatívnych projektov. Tokeny na Ethereum blockchain-e sa môžu podobať existujúcim kryptomenám, ako je napríklad ether, alebo ponúkať rôzne služby a výhody v oblasti financií, investícií a podnikania. Vývojári môžu vytvárať a publikovať svoje dApp (decentralizované aplikácie), ktoré musia byť schválené užívateľmi siete.

ERC-20 tokeny sú obzvlášť užitočné pre financovanie projektov pomocou ICO (initial coin offering), kde sa predávajú tokeny na Ethereum sieti. Tieto tokeny môžu byť potom obchodované na burzách alebo použité ako platobný prostriedok na platforme, ktorá ich vytvorila. Niektoré ERC-20 tokeny môžu mať aj svoju vlastnú úžitkovú hodnotu – napríklad právo na prístup k určitým službám alebo vstup do komunity dapp.

Ak chcete investovať alebo mať kontrolu nad vlastnou kryptomenou, je dobré mať porozumenie tomu, ako funguje Ethereum blockchain a ERC-20 tokeny. Ethereum ponúka mnoho výhod a možností pre vytvorenie vlastného tokena alebo účasti na projekte, ktorý využíva tento štandard.

Transfer

Převod je jednou z klíčových funkcí ERC-20 tokenů, která umožňuje uživatelům posílat své tokeny ostatním uživatelům. Když je token vytvořen, určuje se určitý počet tokenů, které jsou k dispozici. Převod tokenů umožňuje uživatelům přesouvat tyto tokeny mezi svými účty nebo je odesílat jiným uživatelům.

Převod funguje prostřednictvím volání specifické funkce v chytré smlouvě, která definuje token. Tato smlouva specifikuje, jaké operace jsou povoleny a jaké jsou jejich podmínky. Například některé tokeny mohou být nepřevoditelné, což znamená, že nemohou být odeslány z původního adresáře. Jiné tokeny mohou mít možnost přímého převodu na Ethereum.

Transakce převodu jsou podobné ostatním transakcím v rámci sítě Ethereum, jsou však zaměřeny pouze na přenos tokenů. To znamená, že pokud chcete poslat Ether (ETH) někomu jinému, provedete standardní transakci pomocí funkcí Ethereum. Pokud ale chcete poslat ERC-20 tokeny, musíte zavolat speciální funkcionalitu daného tokenu v rámci chytré smlouvy.

Převod ERC-20 tokenů je fungibilní, což znamená, že každý token je stejný a hodnoty se neliší. Například, jeden token s názvem „Token ABC“ je ve všech případech stejný jako jiný token „Token ABC“. To umožňuje uživatelům snadný a pohodlný převod svých tokenů bez ohledu na jejich konkrétní hodnotu.

Převody tokenů jsou důležité pro fungování blockchainu a dappů založených na Ethereum. Umožňují uživatelům vykonávat různé operace s tokeny, jako je nakupování, obchodování nebo používání služeb, které jsou založeny na těchto tokenech. Takže pokud například vytvoříte chytrou smlouvu pro ICO, vaši investoré budou moci odeslat své etherové fondy a získat tokeny výměnou. To je jen jeden příklad využití převodů ERC-20 tokenů v rámci Etheherum sítě a chytrých smluv vůbec.

Čo môžu ERC-20 tokeny robiť?

Čo môžu ERC-20 tokeny robiť?

ERC-20 tokeny sú typom kryptomeny postaveným na technológii Ethereum blockchain. Tieto tokeny môžu byť vytvorené a používané pre rôzne účely vo virtuálnom prostredí. Napríklad, dapp (decentralizovaná aplikácia) môže využívať ERC-20 tokeny na vykonávanie určitých funkcií a transakcií.

Pri použití ERC-20 tokenov sa používajú adresy, smart kontrakty a Ethereum blockchain. Pri inicializácii ERC-20 tokenu sa vytvorí fixné množstvo tokenov, ktoré sú potom dostupné pre používateľov. Každý token je reprezentovaný ako jednotka hodnoty, podobne ako kryptomeny, ale namiesto fyzických mincí alebo bankoviek existuje len digitálna podoba tohto tokenu.

Možnosti využitia ERC-20 tokenov sú široké. Môžu byť použité na vytvorenie vlastnej kryptomeny, ako odmena za účasť na projekte, ako platba za služby alebo tovary, alebo ako investičný nástroj. Ak chcete vytvoriť vlastný ERC-20 token, stačí sledovať určité konvencie a základné funkcie, ktoré sú už definované štandardom ERC-20.

Pre úspech a bezpečnosť je dôležité, aby sa ERC-20 tokeny správne využívali pri prenose medzi účtami a pri používaní v dappoch. Jednou z najbežnejších funkcií, ktoré by mali ERC-20 tokeny podporovať, je schválenie transferu, čo umožňuje používateľovi určiť adresu, na ktorú sa majú tokeny presunúť.

ERC-20 tokeny sú veľmi populárne v sieti Ethereum a majú široké využitie. Môžu byť použité ako platobné prostriedky, ako nástroj pre vývoj decentralizovaných aplikácií (dapp), alebo ako investičný nástroj. Budovanie ekosystému ERC-20 tokenov a vývoj nových dappov a služieb, ktoré ich podporujú, je v súčasnej dobe veľmi dynamické a rýchlo rastúce odvetvie kryptomenovej ekonomiky.

Stablecoins

Stablecoiny sú smart kontrakty postavené na platforme Ethereum, ktoré majú za úlohu zabezpečiť stabilnú hodnotu ich tokenov. Keďže digitálne meny ako Bitcoin alebo Ethereum majú voľný trh a ich hodnota kolíše, stablecoiny vznikli ako riešenie pre tých, ktorí chcú získať digitálny aktívum s pevne stanovenou hodnotou.

Fungujú podľa štandardu ERC-20 a majú špeciálnu funkciu s názvom totalSupply, ktorá slúži na zistenie celkového počtu tokenov v obehu. Vďaka iným smart kontraktom, ako napríklad balanceOf alebo transferFrom, môžete získať informácie o tom, koľko tokenov má konkrétna adresa na konte alebo ako ich presunúť.

Stablecoiny sú stále relatívne novou kategóriou v kryptomenovom priemysle, ale získavajú na popularite vďaka svojej stabilita a predvídateľnosti ich hodnoty. Napríklad populárny stablecoin BUSD od Binance Academy Tokens je úzko viazaný na americký dolár a jeho hodnota by nemala od neho značne odchýliť.

Stablecoiny sa často používajú v prípade, že niekto chce vyhnúť sa kolísaniu hodnoty Bitcoinu alebo Ethereum. Sú používané v oblasti obchodu, investovania a správy financií.

Stablecoiny majú veľký význam pre vývojársku komunitu, pretože vytvárajú pevný základ pre tvorbu decentralizovaných aplikácií (dApps). Vďaka nim môžu vývojári rýchlo a jednoducho pracovať s stabilnou hodnotou digitálnej meny.

Celkovo vzaté, stablecoiny predstavujú nový prístup k digitálnym menám, ktorý zahŕňa špecifické normy a konvencie. Sú dôležitým nástrojom, ktorý umožňuje užívateľom využívať výhody digitálnych aktív s minimálnym rizikom pre ich hodnotu.

Je možné ťažiť ERC-20 Tokeny?

V kontexte ERC-20 tokenov sa často objavuje otázka, či je možné tieto tokeny ťažiť. Odpoveď na túto otázku závisí od konkrétneho ERC-20 tokenu a jeho špecifických vlastností.

Všeobecne platí, že väčšina ERC-20 tokenov nebola navrhnutá na ťažbu. Tokeny, ktoré boli vytvorené s cieľom slúžiť ako digitálne aktíva alebo reprezentovať určité fungovanie alebo služby na blockchainovej sieti, zvyčajne nemajú ťažbu ako súčasť svojho protokolu.

Existujú však výnimky. Niekedy tvorca ERC-20 tokenu chce mať možnosť ťažiť svoj token v počiatočnej fáze. V takýchto prípadoch môže byť token navrhnutý tak, aby podporoval ťažbu a bol kompatibilný so štandardom ERC-20.

Ak máte ERC-20 token, ktorý je určený na ťažbu, môžete ho ťažiť rovnakým spôsobom, ako je to s inými kryptomenami. Samotný protokol ERC-20 nijako nereguluje ťažbu, takže v prípade, že token je schopný ťažby, byť ťažený môže. Na ťažbe tokena závisí od toho, aký so systém je použitý, či je to ťažba na sile výpočtovej techniky alebo ťažba skrz potvrdenie transakcií.

Stále je však dôležité mať na pamäti, že väčšina ERC-20 tokenov sa neťaží. Ich pridaním na účet dostupný na blockchainovej sieti disponujete takým množstvom tokenov, aké už boli vytvorené a pridelené. To znamená, že nie je možné ťažiť dodatočné množstvo tokenov, keďže ich celkový počet je už stanovený.

Pre inštanciu, BUSD je ERC-20 token a jeho ťažba nie je možná. Jeho celkový množstvo je fixné a zistenie množstva BUSD vlastneného niekým je možné cez dotazy na špecifické funkcie, napríklad pomocou funkcie balanceOf alebo totalSupply.

Na záver, áno, je možné ťažiť niektoré ERC-20 tokeny, ak ich vývojári to tak navrhli. Avšak, vaše možnosti pre ťažbu ERC-20 tokenov závisia od konkrétneho tokenu, jeho dizajnu a účelu. Väčšina ERC-20 tokenov, ktoré bežne vidíme, však neumožňuje ťažbu a existuje len určitý pevný počet týchto tokenov.

– povolenie

Povolenie je jedným z kľúčových konceptov pri práci s ERC-20 tokenmi. Povolenie umožňuje poskytnúť autorizáciu iným adresám na správu a pohyb tokenov na našom účte.

Totálny počet povolených tokenov je dôležitý pre investovanie a prenos tokenov. Keď povolíme iným adresám poslať tokeny z nášho účtu pomocou funkcie transferFrom, každá adresa môže presunúť len toľko tokenov, koľko sme im povolili v rámci povolenia (allowance).

Povolenie má veľký význam pre fungovanie a použiteľnosť ERC-20 tokenov. Istým spôsobom nahrádza potrebu preniesť Ether pri každom jednotlivom prenose tokenov. Namiesto toho môžeme jednoducho povoliť a previesť stanovené množstvo tokenov.

Povolenie je ešte dôležitejšie pre vytváranie a manipuláciu s nezameniteľnými tokenmi (non-fungible tokens), ktoré majú iné konvencie a funkcie ako typické ERC-20 tokeny. Pre vývojárov je dôležité mať možnosť povoliť adresám previesť jedinečné nezameniteľné tokeny.

V takom prípade je hlavné, aby sme nastavili vhodnú celkovú povolenú hodnotu na účte pre daný typ nezameniteľných tokenov. Táto celková hodnota tokenov, známa ako totálny dodávateľ (total supply), predstavuje maximálny počet možných nezameniteľných tokenov, ktoré môžu byť vytvorené a manipulované v rámci daného tokenu.

Ak niekto chce vytvoriť nezameniteľné tokeny v odvetví, kde už existujú špecifické pravidlá a štandardy, potom potrebuje prispôsobiť a nastaviť celkovú povolenú hodnotu, aby vyhovovala ich požiadavkám. Toto sa môže týkať napríklad prípadu, keď niekto chce vytvoriť predplatné, kde jednotlivé nezameniteľné tokeny predstavujú prístup k určitým službám alebo funkcionalitám.

Povolenie je dôležité pre užívateľa, pretože umožňuje presne určiť, koľko tokenov sa môže preniesť z ich účtu a ktoré adresy majú povolenie k týmto tokenom. To je zabezpečené volaním funkcie approve, ktorá určuje číselnú hodnotu povolenia.

Zopakujme si, že povolenie je neoddeliteľnou súčasťou ERC-20 tokenov a je nevyhnutné pri prenose a manipulácii s tokenmi. Je to rozhodujúci faktor pri prevode tokenov medzi adresa a pri prevode tokenov z adresy používateľa na iné adresy. Povolenie pomáha predchádzať možným zneužitiám a zneužitiu tokenov. Vďaka povoleniu môžeme zabezpečiť, že len povolené adresy majú právo previesť tokeny a že každá adresa prevádzajúca tokeny nemôže previesť viac, ako im bolo povolené.

Ako sa vytvárajú ERC-20 tokeny

Ethereumová blockchainová sieť umožňuje ľuďom vytvárať vlastné upravené kryptomeny, ktoré sa nazývajú ERC-20 tokeny. Vytvorenie ERC-20 tokenov je pomerne jednoduchý proces, ktorý vyžaduje znalosti o programovaní a kontraktoch Ethereumu.

Na vytvorenie ERC-20 tokenu si budete musieť prispôsobiť inteligentný kontrakt podľa svojich potrieb. Existuje niekoľko premenných, ktoré môžete upraviť v inteligentnom kontrakte ERC-20 tokenu, vrátane mena, symbolu, dezimálnych miest a celkového množstva tokenov, ktoré sa vydajú.

Jedna z premenných je premenná „totalsupply“, ktorá určuje celkový počet tokenov, ktoré sa vydajú. Ďalšou dôležitou premennou je „balanceof“, ktorá definuje počet tokenov, ktoré daný účet vlastní. Tieto premenné sú už vopred definované v inteligentnom kontrakte, ale môžete ich upraviť podľa svojich potrieb.

Okrem toho existujú funkcie, ktoré umožňujú prenos tokenov medzi účtami, schválenie iných účtov na vykonávanie transakcií v mene svojho účtu a získanie informácií o tokene, ako je napríklad aktuálny zostatok účtu. Všetky tieto funkcie sú dostupné prostredníctvom inteligentných kontraktov a môžu byť volané pomocou špecifických dotazov a volaní funkcií.

Keď je inteligentný kontrakt ERC-20 tokenu napísaný a nastavený podľa vašich potrieb, môžete ho nahrať do Ethereumovej siete a spustiť ho. Po schválení a spustení inteligentného kontraktu budú ERC-20 tokeny riadne fungovať a majú možnosť byť ťažené, krájané alebo inak využívané v rámci ich vývojovej platformy.

Vytvorenie ERC-20 tokenu je obľúbenou možnosťou pre tých, ktorí chcú vytvoriť vlastnú digitálnu menu alebo tokeny. Vďaka tomu, že sieť Ethereum je veľmi rozvinutá, mnoho služieb a dapp si vyžaduje využitie ERC-20 tokenu na platbu za ich služby alebo účasť na ich platforme.

Existuje už mnoho vytvorených ERC-20 tokenov, vrátane niektorých veľkých kryptomien ako napríklad Ether. Výhodou vytvárania ERC-20 tokenov je, že sa vďaka nim môžete pripojiť k existujúcej sieti a využívať ich ekosystém a služby bez potreby vytvárať vlastnú blockchainovú sieť.

Utility Tokens

Utility tokens are one type of ERC-20 tokens that were created to serve a specific function or purpose within a decentralized application (dApp) or blockchain ecosystem. These tokens are often used as a unit of account or currency within the dApp, giving users the ability to access and utilize certain services or features.

Each utility token has a common set of smart contracts that specify its behavior and functionality. For instance, the „balanceOf“ function allows anyone to query the number of tokens held by a specific address, while the „transfer“ function enables the transfer of tokens from one address to another. These smart contracts ensure that the tokens are fungible, meaning that each token is the same as any other token in terms of value and utility.

Utility tokens are often offered through initial coin offerings (ICOs), where individuals can purchase these tokens in exchange for other cryptocurrencies such as Ether. These tokens can then be used within the dApp to access its services or features. This makes it easier for users to manage their funds within the ecosystem, as they don’t need to hold multiple types of cryptocurrencies.

One of the most well-known utility tokens is Ether, the currency of the Ethereum blockchain. Ether is used to power the Ethereum network, allowing users to pay for computational resources and services. It was created by Vitalik Buterin and has seen significant adoption within the blockchain industry.

Utility tokens bring several benefits to the blockchain ecosystem. They provide a means of incentivizing users to participate in the network, as they can earn and use these tokens within the dApp. They also enable the seamless and efficient transfer of value between different participants, making transactions faster and more cost-effective.

Overall, utility tokens play a vital role in the improvement of decentralized applications and blockchain ecosystems. Whether it’s enabling users to access specific services, facilitating seamless transfers, or providing a common unit of account, these tokens are essential in making the blockchain more user-friendly and accessible for all.

ERC-20, ERC-1155, ERC-223, ERC-721 – Rozdiel?

V kontexte ERC-20 tokenov sme sa zaoberali základmi a výhodami tohto typu tokenov. Ale čo ďalšie typy tokenov existujú a aký je ich rozdiel oproti ERC-20? Poďme sa na to pozrieť.

ERC-1155 je podobný ERC-20 token, ale obsahuje viac funkcií. Obe typy tokenov fungujú na platforme Ethereum a slúžia na vytváranie digitálnych aktív, ako sú kryptomeny, a sú schopné byť transakčné. ERC-1155 tokeny však umožňujú zaradzovať viacero typov aktív pod jedným smart kontraktom, čo zjednodušuje ich správu a redukuje poplatky za transakcie.

Na druhej strane, ERC-223 tokeny majú doplnenú funkcionalitu oproti ERC-20 tokenom. Umožňujú odosielateľovi získať spätnú väzbu o prebiehajúcej transakcii, čo môže zabrániť stratám tokenov. ERC-223 tokeny môžu byť tiež výhodné pre používateľov, ktorí často denne vykonávajú transakcie, ako napríklad pri obchodovaní na burze.

ERC-721 tokeny majú zase úplne iný charakter. Tieto tokeny umožňujú vytvárať jedinečné digitálne aktíva, ako napríklad tokeny na zobrazenie digitálneho umenia alebo virtuálnych postáv. Každý ERC-721 token je jedinečný a nemôže byť nahradený iným tokenom. Tieto tokeny sú často používané v hernom priemysle alebo v aplikáciách zameraných na tokenizáciu fyzických aktív.

ERC-20, ERC-1155, ERC-223 a ERC-721 sú rôzne typy tokenov vývojových zmlúv na platforme Ethereum. Každý z týchto typov má svoje vlastné výhody a situácie, kedy sa hodí najlepšie použiť. Vývojári a investori majú na výber medzi týmito rôznymi typmi tokenov, a to im umožňuje prispôsobiť ich projekty a investície presne podľa ich potrieb a cieľov.

– Security Tokens

Bezpečnostné tokeny sú špeciálnym typom kryptomeny, ktorý sa pohybuje na Ethereum blockchain. Pesoskiliezom Ethereum je poskytnutie ľahkého a otvoreného rámca pre vytváranie vlastných kryptomien. Napriek tomu, že jednou z jeho najpopulárnejších využití je vytváranie tradičných digitálnych mien, mnoho technológiiých spoločností a blockchainových developerov využíva Ethereum na vytváranie nových typov tokenov. Medzi nimi patria aj bezpečnostné tokeny.

Bezpečnostné tokeny sú špecifickými tokenami ERC-20 a umožňujú ľuďom vystupovať ako investor alebo podpora k pôsobeniam a produktom spoločnosti alebo projektu. Tieto tokeny ponúkajú nový spôsob investovania a držania majetku prostredníctvom blockchainu.

Ako také, bezpečnostné tokeny patria medzi najnovšiu generáciu tokenov. Ich účel a štruktúra sa líšia od bežných kryptomien. Tieto tokeny sú často schopné fungovať ako akcie alebo dlhopisy, s určitými vlastnosťami, ktoré je možné upraviť podľa potrieb vydavateľa. Napríklad, môžu byť viazané na zisky spoločnosti a poskytovať vlastníkovi podiel na ziskoch. Tento nový druh tokenu sa svojou povahou snaží spojiť prínosy blockchain technológie s to, čo ponúka tradičné investovanie.

Výhody a nevýhody ERC-20 tokenů

Výhody a nevýhody ERC-20 tokenů

ERC-20 tokeny patří mezi nejčastěji používané typy tokenů na platformě Ethereum. Jedná se o standard, který specifikuje sadu pravidel a funkcí pro tokeny, což usnadňuje jejich používání a přenos mezi různými uživateli.

Jednou z hlavních výhod ERC-20 tokenů je jejich fungibilita, což znamená, že tokeny jsou vzájemně zaměnitelné. Toto je užitečné, protože umožňuje snadný a rychlý přenos hodnoty mezi účty na stejné blockchainové síti.

Další výhodou je jejich jednoduchá integrace s různými decentralizovanými aplikacemi (dAPPs). ERC-20 tokeny jsou podporovány většinou dAPPs a mohou být použity jako prostředek platby, například za služby nebo digitální aktiva. Protože ERC-20 tokeny běží na platformě Ethereum, která je jednou z nejrozšířenějších a nejpopulárnějších blockchainových sítí, je jejich použití snadné a široce akceptováno.

Jedním z dalších benefitů ERC-20 tokenů je možnost definovat desetiné místo pro tokeny pomocí atributu „decimal“. To umožňuje malé jednotky tokenů, které jsou důležité pro přesnější transakce.

Existují však také určité nevýhody ERC-20 tokenů. Jedním z nich je fakt, že tokeny nejsou jedinečné a nelze je zaměnit za jiné aktivum. To znamená, že ERC-20 tokeny nejsou vhodné pro non-fungible tokeny, které mají jedinečné vlastnosti a hodnotu, například pro sběratelské předměty nebo umělecká díla.

Další nevýhodou je nutnost platit poplatky v kryptoměně Ethereum za převod ERC-20 tokenů. Tyto poplatky se mohou měnit v závislosti na přetížení sítě a mohou být vysoké v případě přesnějších transakcí.

Navzdory těmto nevýhodám jsou ERC-20 tokeny stále jednou z nejpopulárnějších a nejrozšířenějších forem tokenů na platformě Ethereum. Jejich standardizovaný formát a podpora ze strany vývojářů a decentralizovaných aplikací zajišťuje jejich širokou dostupnost a použitelnost.

Čo je štandard ERC-20

Štandard ERC-20 je sada pravidiel a špecifikácií, ktoré riadia tokeny postavené na platforme Ethereum. Kľúčové vlastnosti ERC-20 zahŕňajú interoperabilitu, jednoduchosť a štandardizáciu. Tento štandard umožňuje tokeny využívať rovnaké nástroje a infraštruktúru ako Ether (ETH), čo zlepšuje ich použiteľnosť a zjednodušuje integráciu do existujúcich aplikácií a služieb založených na Ethereu.

Štandard ERC-20 zahŕňa stanovenie určitých funkcií a metód, ako napríklad „balanceOf“, ktorá umožňuje získať aktuálny zostatok konkrétneho ERC-20 tokenu pre danú Ethereum adresu. Takisto sa definuje „totalSupply“, ktoré udáva maximálny počet tokenov danej sady ERC-20. Tieto metódy a funkcie sú štandardizované, čo znamená, že všetky tokeny postavené na štandarde ERC-20 ich musia implementovať, aby boli kompatibilné s ostatnými ERC-20 tokenmi a infraštruktúrou Ethereum.

Tieto funkcie a štandardizácia umožňujú jednoduché a pohodlné prenosy medzi rôznymi ERC-20 tokenmi bez potreby zložitých a časovo náročných inštalácií a nastavení. Takisto umožňujú používateľom rýchlo overiť a spravovať svoje ERC-20 tokeny pomocou portfólia alebo prostredníctvom Ethereum blockchainu. Vďaka týmto vlastnostiam sa štandard ERC-20 stal bežne akceptovaným v priestore digitálnych tokenov a je používaný mnohými projektmi po celej kryptomenej a blockchainovej industrii.

Časté otázky:, Videá:

Čo je štandard ERC-20?

ERC-20 je technický štandard pre tokeny založené na Ethereum blockchain. Tento štandard definuje spôsob, ako token funguje a ako sa správa v rámci Ethereum ekosystému.

Ako funguje štandard ERC-20?

ERC-20 štandard definuje dôležité funkcie a metódy, ktoré musí token implementovať, aby bol kompatibilný s Ethereum sieťou. Medzi tieto funkcie patria napríklad metódy pre prenos tokenov, zistenie zostatku a odovzdanie tokenov iným adresám.

Aké sú hlavné výhody štandardu ERC-20?

ErC-20 štandard prináša niekoľko výhod. Zahŕňa jednoduchosť použitia, interoperabilitu medzi rôznymi aplikáciami a schopnosť tokenov fungovať na Ethereum blockchain.

Aké sú niektoré príklady tokenov, ktoré sú vytvorené podľa štandardu ERC-20?

Medzi niektoré známe tokeny vytvorené podľa štandardu ERC-20 patria napríklad Ethereum (ETH), Binance Coin (BNB) a USD Coin (USDC).

Môže byť token vytvorený podľa iného štandardu ako ERC-20?

Áno, v rámci Ethereum blockchainu je možné vytvoriť tokeny podľa rôznych štandardov vrátane ERC-721 a ERC-1155.

Ako môžem získať token vytvorený podľa štandardu ERC-20?

Na získanie tokenu vytvoreného podľa štandardu ERC-20 môžete vyhľadať burzu alebo kryptomenovú platformu, kde je daný token obchodovaný. Zväčša je potrebné vytvoriť si digitálnu peňaženku, ktorá podporuje tokeny ERC-20 a previesť si tokeny do nej.

undefined

All About Ethereum – ERC20 Token Standard

ERC20 tokens – Simply Explained

25 COMMENTS

    • ERC-20 tokeny sú špecifickým typom tokenov, ktoré používajú sieť Ethereum na prevod a uchovávanie. Majú veľký potenciál a výhody v porovnaní s konvenčnými menami. Umožňujú vytváranie vlastných tokenov a spravovanie účtov. Sú to tokeny, ktoré používatelia Ethereum môžu využívať na prevod hodnoty a ďalšie operácie. Jednoduché a rýchle vydávanie nových tokenov na blockchainovú sieť Ethereum môže byť atraktívne pre spoločnosti, ktoré chcú svoje vlastné tokeny využívať na financovanie projektov.

  1. ERC-20 tokeny sú zaujímavou možnosťou pre investovanie do kryptomeny. Vďaka nim je vydávanie nových tokenov na sieti Ethereum jednoduchšie a rýchlejšie. Som zvedavý na to, aký potenciál a výhody budú mať ERC-20 tokeny v budúcnosti!

  2. ERC-20 tokeny sú skutočne skvelým spôsobom, ako využiť možnosti siete Ethereum a investovať do kryptomeny. Vďaka nim môžeme jednoduchšie vytvoriť vlastné tokeny a spravovať svoje účty. Som rád, že sa tento štandard tokenov rozvíja a poskytuje nové možnosti v kryptomenovom priemysle.

  3. Tento článok mi poskytol veľa užitočných informácií o ERC-20 tokenoch. Vždy som sa zaujímala o kryptomeny a teraz som lepšie pochopila, čo to presne sú ERC-20 tokeny a ako fungujú. Je skvelé, že Ethereum umožňuje vytvárať vlastné tokeny a spravovať účty, to je veľká výhoda oproti konvenčným menám. Teším sa na to, že budem môcť využívať ERC-20 tokeny na prevod hodnoty a ďalšie operácie. Ďakujem za skvelý článok!

  4. ERC-20 tokeny sú fantastické! Majú veľký potenciál a umožňujú rýchle a jednoduché prevody hodnôt. Som presvedčený, že ich využívanie v kryptomenovom priemysle sa ešte len rozrastie a prináša nové možnosti a výhody pre používateľov. Nemôžem sa dočkať, kedy budem môcť využívať ERC-20 tokeny aj vo svojich finančných transakciách!

    • Ďakujem za pochvalu! Najbežnejšie aplikácie ERC-20 tokenov zahŕňajú vytváranie vlastných tokenov pre ICO (Initial Coin Offering), decentralizované burzy, finančné služby, hlasovacie platformy a mnoho ďalších. ERC-20 tokeny poskytujú flexibilitu a jednoduchosť pri vytváraní a správe vlastných tokenov, čo ich robí veľmi populárnymi v kryptomenovom priemysle.

    • Áno, samozrejme! ERC-20 tokeny majú niektoré veľké výhody oproti iným kryptomenám. Jednou z hlavných výhod je, že vďaka štandardizácii môže byť implementácia a podpora týchto tokenov oveľa jednoduchšia a bezpečnejšia. Okrem toho, vďaka špecifikáciám ERC-20 je možné tieto tokeny ľahko integrovať do rôznych decentralizovaných aplikácií a smart kontraktov na sieti Ethereum. To znamená, že ich možno využívať v širokom spektre scénarov a projektov. Ďalšou výhodou je, že interoperabilita medzi ERC-20 tokenmi je vysoká, čo znamená, že sa môžu ľahko prevádzať a vymieňať medzi rôznymi tokenami, burzami a peňaženkami. Tieto sú len niektoré z mnohých výhod ERC-20 tokenov!

    • Ahoj Marek33, som rada, že sa ti článok páčil. Pokiaľ ide o financovanie projektov pomocou ERC-20 tokenov, táto možnosť je v skutočnosti veľmi populárna. Spoločnosti a projekty môžu vytvoriť vlastné tokeny na sieti Ethereum a predávať ich investorom. Tieto tokeny potom majú hodnotu a ich cena sa môže meniť podľa dopytu a ponuky. Financovanie projektov pomocou tokenov je rýchlejšie a jednoduchšie ako tradičné spôsoby financovania, ako napríklad bankové pôžičky. Okrem toho, vďaka vlastnej kryptomenovej sieti Ethereum, majú spoločnosti väčšiu transparentnosť a dôveryhodnosť. Dúfam, že toto odpovedá na tvoju otázku. Ak máš ešte nejaké ďalšie otázky, neváhaj sa opýtať!

  5. V článku je veľmi dobre vysvetlené, čo sú ERC-20 tokeny a aký majú význam v kryptomenovom priemysle. Myslím si, že táto štandardizácia je dôležitá pre transparentnosť a bezpečnosť prevodov. Som zvedavá, ako sa v budúcnosti ďalej rozvinie používanie ERC-20 tokenov.

  6. Článok poskytuje veľmi užitočné informácie o ERC-20 tokenoch. Mám pocit, že sú skutočne dôležitou súčasťou kryptomenového priemyslu a majú obrovský potenciál. Je skvelé vidieť, ako sa Ethereum rozvíja v tomto smere, a aké výhody tento štandard tokenov prináša pre investíciu a inovácie.

  7. Článok poskytuje veľmi dôležité informácie o ERC-20 tokenoch. Som veľmi fascinovaná ich možnosťami a výhodami, ktoré môžu priniesť investičnému svetu. Je skvelé vidieť, ako sa kryptomeny a blockchainová technológia stávajú súčasťou nášho každodenného života.

  8. Zaujímavý článok! Myslím si, že ERC-20 tokeny sú skutočne dôležitou súčasťou sveta kryptomien a majú veľký potenciál. Je skvelé vedieť viac o tom, ako fungujú a aké výhody prinášajú pre používateľov a spoločnosti. Teším sa na ďalšie informácie!

  9. Článok obsahuje veľmi zaujímavé informácie o ERC-20 tokenoch. Myslím si, že tieto tokeny sú kľúčovou súčasťou kryptomenového priemyslu a ponúkajú veľký potenciál pre budúcnosť. Je skvelé vidieť, ako sa technológia vyvíja a poskytuje nové možnosti pre investíciu a financovanie projektov.

  10. Ak som počula o kryptomenách, určite som sa stretla s pojmom ERC-20 tokeny. Myslím si, že ERC-20 tokeny sú dôležitou súčasťou kryptomenového priemyslu a ponúkajú používateľom možnosť vytvoriť vlastné tokeny a spravovať ich účty. Tento štandard tokenov môže byť veľmi prospešný pre investovanie a financovanie projektov.

  11. Článok poskytuje veľmi užitočné informácie o ERC-20 tokenoch. Myslím si, že je dôležité, aby používatelia lepšie porozumeli ich výhodám a možnostiam. ERC-20 tokeny sú naozaj kľúčovým prvkom kryptomenového priemyslu a ich dôležitosť sa bude iba zvyšovať.

  12. Článok poskytuje užitočné informácie o ERC-20 tokenoch. Myslím si, že sú veľmi dôležité pre kryptomenový priemysel a ponúkajú zaujímavé možnosti v oblasti financovania a vydávania nových tokenov.

  13. ERC-20 tokeny sú dôležitou súčasťou kryptomenového priemyslu a poskytujú možnosti vytvárania vlastných tokenov a správu účtov. Ich štandard špecifikuje ich fungovanie a funkcie, čo z nich robí užitočný nástroj pre prevody hodnôt a ďalšie operácie.

    • ERC-20 tokeny fungujú na sieti Ethereum a definujú štandard pre vytváranie a správu tokenov. Ich hlavné výhody sú jednoduché vydávanie nových tokenov a možnosť používateľov prevádzať ich s minimálnymi nákladmi a rýchlosťou.

LEAVE A RESPONSE

Jana Krajčírová
Kryptomenová novinárka. Jana je odborníčka na kryptomeny s očarujúcim pohľadom na ich vývoj a budúcnosť. V jej článkoch sa dozviete o najnovších trendoch a informáciách v kryptosvete.